ENDODONCJA
Jest to niezwykle istotna dziedzina stomatologii, dająca możliwość utrzymania własnych zębów i będąca podstawą prawidłowo wykonanej protetyki. Leczenie kanałowe jest bardzo ważną dla Naszej Praktyki procedurą, którą staramy się stale rozwijać i ulepszać, opierając się na nowoczesnych technologiach i materiałach. Podstawą do dobrego leczenia jest diagnostyka, do której wykorzystujemy system radiografii cyfrowej GENDEX oraz RYPEX firmy VDW służący do elektronicznego pomiaru długości korzenia. Kanał udrażniamy mikrosilnikiem SILVER VDW RECIPROC lub ultradźwiękami, do których używane są specjalne narzędzia obrotowe. Cała procedura odbywa się w powiększeniu mikroskopu. Odchodzimy od wypełniania kanału korzeniowego stosowanymi dotąd preparatami sterydowymi, zastępując je żywicami naturalnymi i syntetycznymi.
DIAGNOSTYKA RTG W LECZENIU KANAŁOWYM
Nie można rozpocząć leczenia endodontycznego bez uprzedniej diagnostyki rtg. Najpierw należy wykonać zdjęcie przeglądowe tj. pantomograficzne (panoramiczne), które umożliwi zaplanowanie leczenia. Jeżeli decyzja o podjęciu leczenia kanałowego została podjęta, wykonujemy dodatkowo zdjęcie rtg punktowe (radiografia cyfrowa) zęba, aby określić stan korzeni i ewentualne zmiany około wierzchołka. W trakcie “kontrolujemy” swoją pracę wykonując prześwietlenie z narzędziami w kanale i po wypełnieniu korzenia. Program do obróbki graficznej daje możliwość diagnostyki w 3D. Prawidłowa i dobra diagnostyka to klucz do udanego leczenia.
WZMOCNIENIE ZĘBA MARTWEGO
Prawidłowo każdy ząb leczony kanałowo powinien zostać wzmocniony wkładem, który odtwarza wewnętrzną część zniszczonego zęba, aby następnie na nim odbudować koronę zęba.
Wzmocnienie zęba włóknem szklanym to nowoczesne rozwiązanie, stanowiące alternatywę dla stosowanych do tej pory wkładów metalowych lanych i standardowych, wzmacniających ząb po leczeniu kanałowym. Stosujemy w Naszym Gabinecie zestaw wkładów z włókien szklanych firmy VDW (DT Light Post), który stanowi element całego systemu urządzeń i materiałów firmy VDW do leczenia kanałowego. Kanał opracowuje się mechanicznie przy użyciu specjalnych narzędzi. Następnie wypełniamy kanał korzeniowy specjalną żywicą. Do tak opracowanego i prawidłowo wypełnionego kanału cementujemy wkład, a następnie materiałem kompozytowym odbudowujemy zrąb korony i na tak przygotowane wzmocnienie wykonujemy koronę protetyczną lub wypełnienie.